9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

Alena Kozáková

  • Alena Kozáková
    Alena Kozáková

uvidíte:
21.7. 2015
3.8. 2015
4.8. 2015

Duo Alena Kozáková  (kytara) a Petr Vrobel (mandolína) vystupuje společně již více než 20 let. Během této doby si utvořili kmenový repertoár, který obsahuje hudbu od renesance po současnost. Vzhledem k pestrosti žánrů a nevšednímu spojení dvou drnkacích nástrojů si získali mnoho příznivců, které jejich hudba stále znovu a znovu oslovuje. Společně vydali tři CD Mandolin In Time I. - III., která byla velmi dobře přijata posluchači i odbornou kritikou a na dalších se jako sólisté, hosté nebo členové jiných hudebních formací podíleli.

Oba koncertují jak v České republice, tak v zahraničí. Oba se věnují se pedagogické činnosti.Na koncertě zazní například skladby:

Antonio Vivaldi - Sonata in D minor

Johann Sebastian Bach – Air

Johann Sebastian Bach – Invence 13 a moll

William Boyce - Matelotte

Georg Fridricha Handel – Air

Georg Fridricha Handel – Courante

a další


Alena Kozáková (roz. Kuchařová) vystudovala v letech 1984-1990 Konzervatoř v Plzni - obor kytara - u prof. Zdeňky Holé. Již v době studií působila v komorních souborech se zaměřením na starou hudbu a také v tanečním orchestru. Věnuje se i pedagogické činnosti, vyučovala na gymnáziu a dodnes působí jako učitelka hry na kytaru na Základní umělecké škole v Plzni, Chválenické ulici. Od roku 1990 hraje v různých hudebních sdruženích - nejčastěji však v duu s Petrem Vroblem. Od roku 2003 je členem souboru středověké hudby Gutta, s nímž vydala v roce 2004 CD Přišli sme na čest spievajíc.Petr Vrobel hraje na mandolíny od jara 1989 a stylově se rozkročil od bluegrassu (CHBQ, Centrum, Bluegrass Colection, Grass Coctail...) přes hudbu klasickou (ND v Praze, DJKT v Plzni, orchestr Atlantis pod vedením Vítězslava Podrazila v Praze, trio Oklahoma – klavír, housle, mandolína; duo kytara–mandolína s Alenou Kozákovou...) k jazzovějším projektům nebo projektům úzce zaměřeným na mandolínu (MaMaMa-Mandolin Quartet, Tři tílka, občasnéduo s kytaristou Janem Dolejšem z Jazz Mistake...). Vydal tři sólové projekty Mandolin In Time I. až III., oživlou hudbu dvou plzeňských mandolínových souborů Dávné písně plzeňských mandolín a svým hudebním mistrovstvím se účastní na mnoha jiných projektech (Kdo to psal, ten to čte - pohádky, které napsali a sami čtou V. Havel, A. Goldflam, I. Martin Jirous, Z. Svěrák, P. Šabach; CD Jiřího Muchy Jinou cestou a další). V současné době jej můžete ještě vidět a slyšet v autorském triu Janek Eret Trio (J. Eret, M. Röhrich) nebo v irskou hudbu hrajícím seskupení Zuzana Trampotová a spol. Vystupuje i sólově. Reprezentoval republiku na všech evropských mandolínových akademiích v Trossingenu v Německu (2009, 2011, 2012). V květnu 2012 zorganizoval v Plzni koncert Giganti světové mandolíny (M. Marshall/USA, C. Lichtenberg/SRN, R. Zenkl/USA/ČR), kde i zahrál. Vyučuje hře na mandolínu, propaguje ji, založil archív soustřeďující se na hudbu pro mandolínu. Na koncertech hrál mimo jiných s W. Matuškou, M. Ebenem, J. Suchým, M. Marshallem, R. Zenklem, C. Lichtenbergovou, D. Stienbergem, H. Janků, sk. Druhá tráva, KK band, Reliéf...