9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

DEN PRO KRAJINU / KOPEC KRASÍKOV A OVČÍ VRCH
27.7. 2015 pondělí  15.00–21.00

Odpolední program pro celou rodinu s interaktivní hrou o Selské rebelii. Noční pozorování oblohy s Hvězdárnou v Plzni.IMAGE: Nedaleko Konstantinových Lázní najdete několik vyhaslých sopek, jež byly osídleny již v pravěku a dodnes je z těchto míst cítit proudící energie a síla. Kromě monumentálního Hradišťského vrchu s čedičovými sloupy, druhým nejstarším hradištěm v západních Čechách a zatopeným lomem, kde se lze zchladit v horkých letních dnech, je to i vrch Krasíkov a Ovčí vrch. 

Na Krasíkově ve 13. století vystavěli své sídlo páni ze Švamberka, kteří měli ve znaku bílou labuť, jež se objevuje ve znacích řady obcí v okolí. Hrad Švamberk zde stál až do roku 1433, kdy jej postihl velký požár, který podle pověsti vznikl vzplanutím oleje při smažení koblih v hradní kuchyni. Poté byl sice obnoven, ale v době baroka, za třicetileté války, definitivně zanikl a dnes jej připomíná jen zřícenina, na které byla nedávno vybudována vyhlídková plošina. Na hradním nádvoří stojí bývalá zvonice a kaple Máří Magdaleny, která je postupně obnovována pro konání různých kulturních akcí.
Protější Ovčí vrch sehrál významnou roli právě v období baroka, kdy se zde během selského povstání uchýlilo na 500 poddaných bojujících proti vrchnosti. Podle pověsti si zde vyrobili děla z třešňových kmenů stažených železnými obručemi. Z protějšího Krasíkova na ně 6. května 1680 zaútočili panští vojáci dělovou střelbou a povstání potlačili. Majitelka panství Marie Františka z Heissensteinu nechala na bojišti vystavět kapli Smrtelných úzkostí Kristových. Dnes zde najdeme expozici barokního sochařství Konstantinolázeňska, představující postup restaurování barokních soch v jednotlivých obcích v okolí.
Konstantinovy Lázně, Krasíkov a Ovčí vrch propojuje dnes značená naučná stezka. V sedle mezi oběma vrchy je v areálu bývalého pivovaru Dvůr Krasíkov, kde je možné navštívit zoostezku, prodejnu ručních mýdel, kozích sýrů a dalších místních produktů, stánek s občerstvením či od loňského roku i ubytování na farmě.

PROGRAM
Projděte se krajinou mezi Ovčím vrchem a Krasíkovem a poznejte dominanty Konstantinolázeňska. Svou vycházku započněte návštěvou Dvora Krasíkov, kde se můžete seznámit s domácími i lesními zvířaty v místním zvěřinci, ochutnat výtečný kozí sýr nebo si na památku koupit ruční bylinková mýdla.
Nenechte si ujít odpolední program, který vám prostřednictvím interaktivní hry pro celou rodinu připomene selské povstání z roku 1680. Tehdy se na Ovčím vrchu usídlili místní sedláci a z protějšího Krasíkova na ně z děl stříleli panští vojáci. Navštivte novou expozici barokního sochařství na Konstantinolázeňsku v rotundě na Ovčím vrchu a nezapomeňte se spolu s vojenskými veliteli rozhlédnout z vyhlídky na hradě Švamberku.
Po setmění objevte tajemství noční oblohy, které vám odhalí hvězdáři i vaše fantazie.
Pokud vám vyhládne, neváhejte navštívit Pizzerii Harant v nedalekých Dolních Polžicích, z jejíž zahrady uvidíte Krasíkov i Ovčí vrch jako na dlani. Pro unavené poutníky nabízí příjemné ubytování nový penzion ve Dvoře Krasíkov či nedaleké Konstantinovy Lázně.

15.00 Autobus 2015 – centrální bod akce a infopoint
15.00–18.00 programový bod I / Ovčí vrch – na úpatí Ovčího vrchu je výchozí bod programu a zároveň první stanoviště hry k selskému povstání, cestou na horu probíhá interaktivní hra v krajině, na vrchu bude umístěno sedlácké ležení – závěrečné stanoviště interaktivní hry s tématem selského povstání; v kapli bude otevřena expozice barokního sochařství a výtvarná dílna, na závěr programu půjde společný průvod na louku pod Krasíkovem
15.00–18.00 programový bod II / Krasíkov – zde bude inscenováno symbolické vojenské ležení z roku 1680 s historickými děly, na vrchu Krasíkově bude také otevřena zvonice as vyhlídkaou se směrovkami na místa související se selským povstáním, v kapli bude zpřístupněna výstava a na závěr programu půjde společný průvod na louku pod Krasíkovem
15.00–20.00 programový bod III – centrální / louka na úpatí Krasíkova, dolní část (u domečku)
17.00–21.00 koncert pro krajinu perkusionisty Pavla Plánky, pozorování denní oblohy a povídání o barokním

nebi – program plzeňské hvězdárny

UMĚLCI A ÚČINKUJÍCÍ
AUTOBUS 2015
HVĚZDÁRNA PLZEŇ 

Vstupné: dobrovolné
Kapacita: neomezená
Partner: Mas Český Západ – Místní partnerství, http://www.leader-ceskyzapad.cz, ve spolupráci s obcí Kokašice, spolkem Šikulové z podhradí, Dvorem Krasíkov a Royal Rangers


MAPA  ZPĚT

  • ovci-vrch-kaple-s-krasikovem.jpg
  • ovci-vrch-pamatnik_4387.jpg
  • ovci-vrch_4393.jpg
  • 9tb-krasikov-pondeli.jpg