9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

RADNICKÉ BAROKNÍ VARIACE / MĚSTO A KOSTEL SV. VÁCLAVA RADNICE
14.8. 2015 pátek 16.00–22.00

Bohatý program s divadlem, barokní poezií, tancem. Od 18.30 koncert orchestru Harmony Prague v kostele

20.00 divadelní představení v amfiteátru u rybníka,barokní ohňostroj na Kalvárii.

IMAGE: RadniceRadnice, povýšené na město v roce 1570 císařem Maxmiliánem II., leží v údolí Radnického potoka zhruba 28 km severovýchodně od Plzně a 65 km od jihozápadního okraje Prahy (po dálnici D5). Ve městě je koncová stanice tratě Českých drah č. 176. Má tedy vynikající napojení na dopravní síť. Erupce sopky v období karbonu pokryla bohatou vegetaci rašelinišť v okolí Radnic vrstvou popela, aby založila slávu radnického hornictví v 19. století a dnes přinutila paleontology v lokalitě Ovčín měnit představy o tomto geologickém období. V časech baroka byly Radnice rezidenčním městem a milovník tohoto období to při návštěvě brzy pozná. V barokní synagoze, dnes Ekocentru ČSOP, se přesvědčí o úspěšné snaze spojit přírodní a kulturní pozoruhodnosti v harmonický celek. Chránění netopýři, hnízdící ve věži kostela sv. Václava na náměstí, to dokázali také. Počátkem 18. století, v době Antonína Jaroslava Puchmajera, zdejšího faráře, byly Radnice jedním z center národního obrození. Založil zde roku 1818 první českou veřejnou knihovnu, stál u zrodu jednoho z nejstarších ochotnických spolků v Čechách (založen roku 1850), který od té doby nepřetržitě hraje. Pokud spojíte kulturní program s vycházkami do okolí, například k blízkému Kamenci s motýlími loukami, lokalitami evropského významu, jistě uvítáte možnost ochutnat (nejen) barokní pochoutky v místních restauracích a kavárnách. Kdo hledá důkazy o spojení minulosti s přítomností, tradic s každodenním životem, o respektu k baroku, tak významném pro českou krajinu a kulturu, měl by Radnice navštívit. Nejlépe v rámci 9 týdnů baroka.

PROGRAM

Ještě před zahájením programu v Radnicích přijměte pozvání na malou předehru, na rodinnou Farma Dvorec, ležící nedaleko Radnic. Zde můžete ochutnat místní zvěřinové kulinářské speciality a obdivovat venkovské minizoo. Program Radnické barokní variace připravený v Radnicích se odehraje jako městská slavnost, a to hned na třech místech – na náměstí Kašpara Šternberka u sochy sv. Jana Nepomuckého, v kostele sv. Václava na náměstí a na letní scéně u rybníka pod Kalvárií. Program začíná v 16.00 hodin na náměstí u Autobusu 2015. Uvidíte divadelní představení Baroko všemi smysly v podání Studia dell`arte, uslyšíte dobovou poezii, bude se tančit barokní tanec. Od 18.30 hodin zazní v kostele sv. Václava koncert barokní hudby. Program pak vyvrcholí divadelním představením Matka kuráž v přírodním amfiteátru u rybníka. Odtud se pak vydá průvod s ohni a lampiony na Kalvárii, kde večer zakončí barokní ohňostroj.

12.00 Farma Dvorec – zvěřinové speciality a venkovská ZOO

16.00–18.30 program na radnickém náměstí, Autobus 2015, Studio dell`arte a Petra Hlavatá s Vůněmi Baroka

18.30–19.30 koncert barokní hudby / Harmony Prague v kostele sv. Václava

20.00–21.00 divadelní představení v amfiteátru u rybníka

21.45 barokní ohňostroj na Kalvárii

UMĚLCI A ÚČINKUJÍCÍ
AUTOBUS 2015
STUDIO DELL'ARTE
ORCHESTRU HARMONY PRAGUE
DIVADELNÍ SOUBOR PRAŠIVINA
SPOLEK DIVADELNÍCH OCHOTNÍKŮ RADNICE
SOUBOR MIRITIS
TEATRUM PYROTECHNIKUM | barokní ohňostroj  - omluváme se, ale pro nepřízeň počasí bude nejspíš zrušeno, je vydán celorepublikový zákaz ohňostrojů

Vstupné: odpoledne dobrovolné, divadlo a koncert 100 Kč | 50 Kč
Kapacita: na náměstí a u ohňostroje neomezená, koncert a divadlo 300 míst
Partner: ZO ČSOP Radnice


VSTUPENKA  MAPA  ZPĚT

  • 3csleft_2_big.png
  • Radnice