9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

ODEMČENÝ ZÁMEK / ZÁMEK BEZDRUŽICE
29.7. 2015 středa 10.00 –22.00

Dopolední program na náměstí, odpoledne mimořádné prohlídky zámeckých interiérů.
20.00 
koncert Cappella Mariana.

IMAGE: BezdružiceMěsto Bezdružice je každému známé především ve spojitosti s osobou Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Tento významný humanista, cestovatel, spisovatel a skladatel se však narodil roku 1564 v Klenové na Klatovsku a s Bezdružicemi jej pojí jen jméno rodu, který zdejší kraj opustil již ve 14. století. Zda Kryštof Harant zdejší panství vůbec někdy navštívil, dnes již s určitostí nezjistíme. Jisté je jen to, že jeho sídlem byl východočeský hrad Pecka a jeho život skončil popravou spolu s dalšími 27 českými pány na Staroměstském náměstí v Praze roku 1621.

Bezdružický zámek se tyčí na skalním výchozu nad městem a tvoří výraznou dominantu náměstí i širokého okolí. Historie hradu sahá až do 13. století, nicméně v průběhu času několikrát změnil vlastníka, v 17. století byl spolu s celým městem vyrabován a vypálen švédskými vojsky a pomalu chátral. Až jej v roce 1712 koupili Löwensteinové a zahájili barokní přestavbu.
Za dob Rakouska-Uherska byly Bezdružice sídlem soudu, a tak i celý zámek sloužil jako soudní úřad a vězení, po válce zde byla závodní ozdravovna a rekreační středisko ČKD a zámek chátral.
Teprve v loňském roce zámek koupil nový vlastník, který zde letos opět otevřel zámeckou restauraci a v rámci festivalu 9 týdnů baroka umožní na jeden den mimořádné prohlídky zámeckých interiérů.


PROGRAM
Po čtyři roky zavřený zámek v Bezdružicích letos mimořádně otevře své brány na jediný den. Již od 10.00 hodin budou moci návštěvníci nahlédnout do místností zámku, které dříve hostily galerii moderního sklářského umění. Nově vybavené interiéry jsou dnes využívány především pro soukromé účely a zpřístupnění pro veřejnost bude proto opravdu mimořádnou událostí.
Barokní náladu dotvoří hudební trio Naladěno či speciální barokní menu v zámecké restauraci.
Odpoledne v kostele Nanebevzetí Panny Marie vystoupí soubor Rosa Coeli s repertoárem hudby Kryštofa Haranta a vrcholně renesančních duchovních i světských písní.
Hlavním programem večera bude koncert vokálního ansámblu Cappella Mariana s mistrovskými díly renesanční polyfonie a raného baroka, s důrazem na dochované dílo Kryštofa Haranta.
Po celý den bude připraven také doprovodný program v podzámčí, kde budou pro návštěvníky připraveny stánky s řemeslnými výrobky, drobné občerstvení, výtvarné dílny pro děti či možnost prohlídky výstavy o životě a díle známého cestovatele, spisovatele a skladatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

10.00–18.00 zámek – otevřené prohlídky, zámecká restaurace nabízí jednoduché barokní menu; dům U Haranta – náměstí Bezdružice – otevřené dveře, výstava, na prostranství před domem proběhnou výtvarné dílny, malý jarmark a výstava o Kryštofu Harantovi
18.00 – kostel Nanebevzetí Panny Marie – koncert Rosa Coeli – raně barokní harantovské písně, prostranství za kostelem – kavárna, jarmark
20.00 Kostel Nanebevzetí Panny Marie – koncert souboru Cappella Mariana – Z Bezdružic do Evropy a zpět

UMĚLCI A ÚČINKUJÍCÍ
TRIO NALADĚNO
ROSA COELI
CAPELLA MARIANA

Kyvadlová doprava:  16:50 na náměstí Republiky, lísky zakoupíte na stránkách plzenskavstupenka.cz nebo v Meeting Pointu, více informací zde
Vstupné:
přes den 50 Kč, koncert Cappella Marieana 150 Kč | 75 Kč
Kapacita: přes den neomezená, koncert 150 míst
Partner: MAS Český Západ – Místní partnerství, http://www.leader-ceskyzapad.cz, ve spolupráci s vlastníkem zámku, městem Bezdružicemi, ŘKF Konstantinovy Lázně


VSTUPENKA  MAPA  ZPĚT

 • bezdruzice--zamek-interier_1526.jpg
 • bezdruzice--zamek-interier_1531.jpg
 • bezdruzice--zamek-interier_1554.jpg
 • bezdruzice--zamek-interier_1562.jpg
 • bezdruzice--zamek_1481.jpg
 • bezdruzice--zamek_1492.jpg
 • bezdruzice-5da.jpg
 • full_c5d929_f_normalfile2-zamek-bezdruzice-2.jpg
 • Bezdružice
 • zmek-bezdruice-1.jpg
 • 9tb-bezdruzice-streda.jpg