9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

BAROKNÍ SLAVNOST / ZÁMEK ZELENÁ HORA
4.7. 2015 sobota 18:00 - 22:00
Komponovaný program barokních zábav. Hudba, tanec, divadlo, vůně, barokní menu, barokní ohňostroj.

Collegium Marianum, Buchty a loutky / F. Cavalli: La Calisto - barokní opera

IMAGE: zámek Zelená HoraV dějinách českých zemí je jen málo míst, která by měla podobný význam v naší historii. Zámek Zelená Hora, výrazná krajová dominanta, kdysi gotický hrad a od konce 17. století barokní šperk, byl obýván předními šlechtici, hostil vzácné návštěvy, např. Marii Terezii, Josefa II., Františka Josef I. s chotí Sissi či Ferdinanda d´Este a uchovával českou Svatováclavskou korunu. Zámek je spojen s Jednotou zelenohorskou, Rukopisem zelenohorským nebo Jednotkou PTP (Pomocný technický prapor) a Černými barony.
Již na sklonku 13. století nechal nedaleký nepomucký cisterciácký klášter na Zelené hoře vystavět kostel Nanebevzetí Panny Marie. V první polovině 15. století zde staví Hynek Krušina ze Švamberka hrad, který měl nahradit starší husitské opevnění. Hrad byl následně upraven na renesanční zámek a v poslední třetině 17. století rozsáhle přestavěn ve stylu raného baroka. Dílčí úpravy zámecké budovy proběhly v průběhu 19. století a na počátku 20. století.

PROGRAM

Slavnostní zahájení festivalu 9 týdnů baroka/večer druhý
Druhý den zahajovacích slavností festivalu 9 týdnů baroka pokračuje na místě opředeném legendami. Po slavnostním zahájení večera návštěvníky čekají oživené prohlídky vybraných částí zámku včetně unikátního gotického sklepení, které dokazuje, že se minulost zámku nevztahuje pouze k době barokní. V zámecké zahradě bude připraven bohatý kulturní program. Kromě tanečních a divadelních vystoupení bude možné přivonět si k vůním baroka, které připraví parfumerka Petra Hlavatá. Těšit se můžete také na představení sokolnického umění a ochutnávky barokního menu. V kostele Nanebevzetí Panny Marie společně vystoupí renomovaný hudební soubor Collegium Marianum a nezávislé loutkové divadlo Buchty a loutky. Soubory představí originální pojetí raně barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto, které propojuje loutkové divadlo s živým zpěvem a živým hudebním doprovodem. Hudební a divadelní soubor vás okouzlí příběhem, jehož motiv převzal libretista Faustini z Ovidiových Proměn a rozšířil jej o nové zápletky a komické scény na zpusob commedia dell´arte. V zámeckém parku se bude souběžně konat taneční vystoupení Tance baroka v podání souboru Hartig ensemble. Umělci představí dobové tance v té skutečně původní podobě v choreografii Heleny Kazárové a za doprovodu sólistky Ireny Troupové a hudebníků ze souboru Musica Florea. Celý večer zakončí barokní ohňostroj z dílny Teatrum pyrotechnicum z Českého Krumlova.

18:00 slavnostní zahájení
18:20-20:00 animované prohlídky zámku včetně unikátního sklepení se srdcem Zelené Hory zpřístupněného poprvé od konce druhé světové války, výstava 550 let Jednoty zelenohorské v Černém sále, program v zámeckém parku a na nádvoří, ochutnávky barokní kuchyně, ukázka sokolnictví, barokní vůně, divadelní výstupy, akrobati a žongléři.

hlavní program:
I. skupina 20:00
F. Cavalli „La Calisto“ barokní opera
Renomované hudební těleso Collegium Marianum a nezávislé loutkové divadlo Buchty a loutky společně vytvořili originální loutkové ztvárnění raně barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto, které propojuje loutkové divadlo s živým zpěvem a hudebním doprovodem instrumentálního souboru.
celovečerní vstupné 500,-Kč + slevy/ kapacita 150 míst

II. skupina 20:30
Hartig ensemble/Tance baroka
Dobové tance v zámecké zahradě /případně v šapitó/ v choreografii Heleny Kazárové za doprovodu sólistky Ireny Troupové a hudebníků ze souboru Musica Florea.

22:00 barokní ohňostroj

UMĚLCI A ÚČINKUJÍCÍ
COLLEGIUM MARIANUM
divadlo BUCHTY A LOUTKY
TANEČNÍ SOUBOR HARTIG ENSEMBLE
STUDIO DELL'ARTE
AUTOBUS 2015
PETRA HLAVATÁ | VŮNĚ BAROKA
PLZEŇSKÝ FANFÁROVÝ ORCHESTR
TEREZA SAMSONOVÁ| LOUTNA
TANEČNÍ SOUBOR ARVENA
ŽONGLÉROS
TRIO NALADĚNO
ZUZANA MELKA WITTMANOVÁ
KULTURNÍ SPOLEK RAŠELINA
OCHOTNICKÝ SOUBOR ŠTĚDRÝ
TEATRUM PYROTECHNIKUM| BAROKNÍ OHŇOSTROJ
IRENA TROUPOVÁ

Kyvadlová doprava:  16:40 na náměstí Republiky, lísky zakoupíte na stránkách plzenskavstupenka.cz nebo v Meeting Pointu, více informací zde

Vstupné: 300 Kč | 150 Kč s operou La Calisto 500 Kč | 250 Kč
Kapacita: 300 míst bez opery, 150 míst s operou
Produkce: Plzeň 2015


VSTUPENKA

VSTUPENKA + opera La Calisto

MAPA  ZPĚT

  • 100_3355-zelena-hora-mraz.jpg
  • 110262.jpg
  • zámek Zelená Hora
  • 20091013081055-zamek-zelena-hora-20090609-foto-jiri-berousek.jpg
  • 530703_3656347947462_893216181_n.jpg
  • nepmucke-panorama_foto-pavel-jiran.jpg
  • p7220014.jpg
  • zelena-hora-v-podzimnim-slunci.jpg