9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

VESNICE V DOBĚ BAROKNÍ / KOZINŮV STATEK ÚJEZD U DOMAŽLIC
9.8. 2015 neděle 13.00–19.00

Barokní jarmark s muzikou, kováři, drátenici, keramika z Kolovče, potulní pocestní, kejklíři a loutkoherci.

IMAGE: Kozinův StatekÚjezd patří k nejznámějším z jedenácti privilegovaných chodských vesnic. V době, kdy se chodské vesnice staly majetkem pánů z Lamingenů, vyvrcholily spory Chodů s vrchností. Z této obce pocházel i vůdce rebelie Jan Sladký Kozina. Ten byl exemplárně potrestán oběšením v roce 1695. Po 200 letech byla na vrchu Hrádek nad obcí postavena socha Jana Sladkého Koziny, v samotné obci zřízena expozice – pamětní síň – statek Jana Sladkého Koziny. Díky zájmu Boženy Němcové a literárnímu dílu Aloise Jiráska Psohlavci se stal v 19. století málem již zapomenutý J. S. Kozina symbolem odvahy v boji proti vrchnosti.

PROGRAM
Muzeum Chodska, které statek Jana Sladkého Koziny v Újezdu u Domažlic spravuje, připravilo na poslední den 6. týdne festivalu program s názvem Vesnice v době barokní. Návštěvníky seznámí s barokní podobou vesnice, její správou, obyvateli i dobovými řemesly. Hosté poznají také poddanský statek i to, jak vypadala vesnická domácnost, jaké plodiny se pěstovaly. Dozvědí se také, jaký byl rok na vsi, jak probíhaly polní a hospodářské práce i jak se slavilo. Bude připraven barokní jarmark s muzikou – každý tu zastihne při práci kováře, drátenici, keramika z Kolovče. Pozná, jak vznikají podmalby na skle i to, co se na barokním jarmarku prodávalo: ovoce a zelenina, drůbež, řemeslné výrobky (látky, nářadí, náčiní do domácnosti; dráty, hřebíky, punčochy, krajky, papír, rukavice, sůl, tabák…) V programu nebudou chybět potulní pocestní, kejklíři a loutkoherci.

13.00 Vesnice v době barokní – prohlídky muzea a návštěva pomníku J. S. Koziny
13.00–19.00 Barokní jarmark na statku v Újezdě s ukázkami řemesel – jarmark se koná celé odpoledne – ukázky keramiky, podmalby na skle, kovářství, pletení košíků…

Vstupné: dobrovolné 
Kapacita: neomezená
Partner: Muzeum Chodska, http://www.muzeum-chodska.com

VSTUPENKA  MAPA  ZPĚT

  • Kozinův Statek
  • fotka_2.jpg