9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

BAROKNÍ SLAVNOST / JEZUITSKÁ KOLEJ KLATOVY
10.7. 2015 pátek 20.00–23.00

Komponovaný program v jezuitských katakombách, koleji a kostele. Barokní hudba, divadlo, vůně, chutě, ohňostroj, nešpory. Hlavní hudební program večera připravil soubor Ritornello.

IMAGE: jezuitské katakombyBarokní historie Klatov je neodmyslitelně spjata s činností jezuitského řádu. Velkolepé stavby koleje, školy a kostela působení tohoto řádu ve městě připomínají dodnes. Pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi se nacházejí klatovské katakomby, které byly budovány jako součást stavby kostela a do nichž bylo v letech 1676–1783 uloženo k věčnému spánku více než dvě stě zemřelých. Těla položená na hoblinách v dubových rakvích byla obložena chmelem a působením vzduchu dovedeného do krypt důmyslným systémem větracích kanálů postupně mumifikována. Krypta klatovských katakomb, v níž je dnes možné zhlédnout třicet mumifikovaných těl, prošla rekonstrukcí, a tak v části rozlehlého podzemí vznikla nová expozice, která přiblíží historii Klatov v době barokní, a návštěvníky též seznámí s příběhem jezuitů a jezuitského gymnázia, které tehdy navštěvovalo neuvěřitelných 310 studentů.

PROGRAM
Barokní slavnost …De profundis ad astra… aneb Tance života a smrti
20.00–23.00
Barokní slavnost v klatovské jezuitské koleji a tajemných katakombách dostala poetický název De profundis ad astra neboli Z hlubin ke hvězdám. Návštěvníci se z hlubin ke hvězdám skutečně dostanou! Nejprve je zavedeme do hlubin kostelního sklepení, kde po staletí odpočívají členové jezuitského řádu. Andělští průvodci nás poté vyvedou ven a provedou nás jezuitskou kolejí, abychom společně s nimi objevili krásu rajského dvora, kde se odehraje divadelní představení Anděl Strážce, které doplní dobové písně o smrti i životě a pohoštění u jezuitů. Po hostině, jež vyvrcholí barokním ohňostrojem, se přiblížíme ke hvězdám. Večer plný přemýšlení o pomíjivosti pozemského života završí barokní nešpory v podání souboru Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. O divadelní program se postará kulturní spolek Rašelina a studenti klatovských škol pod vedením Tomáše Javorského. Třešinkou na klatovském barokním dortu bude ohňostroj z dílny mistrů barokních zábav Theatrum pyrotechnicum z Českého Krumlova.
Kyvadlová doprava:  18:40 na nám Republiky směrem do Rooseveltovy ulice u kavárny Feliny (návrat z KT 23:20 hod), lísky zakoupíte na stránkách plzenskavstupenka.cz nebo v Meeting Pointu, více informací zde

UMĚLCI A ÚČINKUJÍCÍ
RITORNELLO A MICHAEL POSPÍŠIL
KULTURNÍ SPOLEK RAŠELINA
Petra Hlavatá | vůně baroka
TOMÁŠ JAVORSKÝ A STUDENTI KLATOVSKÝCH ŠKOL
TEATRUM PYROTECHNIKUM | BAROKNÍ OHŇOSTROJ

Vstupné: 300 Kč | 150 Kč
Kapacita: 300 míst
Programový partner: Klatovské katakomby, o. s., http://www.katakomby.cz

VSTUPENKA  MAPA  ZPĚT

  • img_3116-01.jpg
  • jezuitské katakomby