9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

BAROKNÍ VEČER V KLÁŠTEŘE / KLÁŠTER PLASY
11.8. 2015 úterý 18.00–22.00

Projekce uměleckého dokumentu o fenomenální budově kláštera Architektura živlů. Od 19.00 hod. koncert Five Star Clarinet Quartetu Jiřího Hlaváče.

IMAGE: Klášter PlasyPlasy byly jako první panovnický cisterciácký klášter v Čechách založeny roku 1144 knížetem Vladislavem II. v údolí řeky Střely přibližně 20 km severně od Plzně. Současnou podobu dostal klášter monumentální barokní přestavbou realizovanou v letech 1661–1785 podle plánů Jeana Baptiste Matheye, Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na jeho výzdobě se podíleli nejvýznačnější umělci své doby – Karel Škréta, Michael Leopold Willmann, Jan Kryštof Liška, Petr Brandl, Jakub Antonín Pink, Matyáš Bernard Braun a další, jejichž díla se v areálu zachovala dodnes. Klášter založený na 5100 dubových pilotách s unikátním vodním a podzemním vzdušným systémem byl jako v té době už nejvýznamnější český cisterciácký dům zrušen 9. listopadu 1785 císařem Josefem II. Roku 1826 se stal rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, kteří si zde zřídili rodinnou hrobku. Od roku 1995 je areál bývalého plaského cisterciáckého opatství národní kulturní památkou.
Velkolepá barokní obytná budova mnichů – konvent, klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, sýpka s patrovou gotickou kaplí a hodinovou věží s originálním strojem z roku 1686, hrobka Metternichů a další památky jsou veřejnosti zpřístupněny po celý rok formou běžných prohlídek či speciálních tematických kulturních akcí. Velký význam mají v areálu kláštera též fotografické výstavy, jak současné, tak historické fotografie, které vycházejí z dědictví jedné z největších světových výstav fotografie v roce 1981 na našem území 9 & 9 od Anny Fárové a z archivů Svazu českých fotografů. Více informací na: www.klaster-plasy.cz. V hospodářském dvoře kláštera v současné době vzniká expozice Centra stavitelského dědictví i s praktickými řemeslnými dílnami včetně muzea Jana Kaplického, zřizovatelem je Národní technické muzeum.
V Plasích a blízkém okolí je též možnost na rozmanité využití volného času – rekreace, gastronomie, koupání, houbaření, sport, turistika, projížďky na koních, vyhlídkové lety, adventure golf a mnoho dalšího. Přijeďte navštívit a ochutnat, jak se žije v Plasích.

PROGRAM
Druhý den sedmého týdne festivalu nabídne publiku návštěvu kláštera Plasy. Od 18.00 hodin bude otevřen konvent, kde bude přichystána projekce dokumentu o Staré cestě a umělecké ztvárnění architektury živlů fenomenální budovy kláštera. Návštěvníci mohou volně či s průvodci procházet ambitovými chodbami kláštera, kde začne od 19.00 hodin koncert Five Star Clarinet Quartetu Jiřího Hlaváče (který je pokračovatelem legendárního Barock Jazz Quintetu). Program zakončí projekce fotografického ztvárnění barokního ohňostroje nazvaná Fotografický ohňostroj.

UMĚLCI A ÚČINKUJÍCÍ
FIVA STAR CLARINET QUARTET JIŘÍHO HLAVÁČE

Vstupné: 150 Kč | studenti, děti, senioři 75 Kč
Kapacita: 250 osob
Partner: Stará cesta, o. s., ve spolupráci s klášterem Plasy


VSTUPENKA  MAPA  ZPĚT

  • 12540-resizecrop-c800x600.jpg
  • 220px-klter_plasy_-_spka_plzesk_kraj_esk_republika.jpg
  • 44_big.jpg
  • klaster-plasy-2012-05-11-plasy-klaster-08-_1.jpg
  • Klášter Plasy
  • plasy_let.jpg
  • slideshow1.jpg