9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

SLAVNOSTNÍ OPERA COSTANZA E FORTEZZA / REPRÍZA / JÍZDÁRNA SVĚTCE
1.8. 2015 pátek 19.00–23.00

Vrcholná hudební událost. Historicky druhé provedení barokní slavnostní opery v podání souboru Musica Florea.

IMAGE: Národní kulturní památka – Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova – byla dokončena roku 1861, tedy v dobách, kdy již bylo baroko minulostí. Přesto je jízdárna svým charakterem ideálním místem pro konání výjimečných událostí, a proto jsme ji při výběru míst našeho festivalu nemohli minout. 

V době, kdy kníže Windischgrätz započal s přestavbou velkolepého pavlánského kostela na romantický zámek ve Světcích, mu bylo již téměř sedmdesát let a jistě tušil, že si nákladného sídla sotva užije. O to více nás překvapuje, že ve stejné době se zde rozbíhá i další nákladný projekt – výstavba monumentální jízdárny budované v tehdy moderním neorománském slohu. Snad chtěl stárnoucí aristokrat postavit velkolepý pomník sobě a uchovat vzpomínku na dobu téměř neomezené moci šlechty, z níž vzešel a která pomalu spěla k zániku.
Budova světecké jízdárny v sobě spojuje prvky průmyslové architektury s představou aristokratické stavby. V roce 1861 musela být celá stavba doslova zjevením. Unikátní dřevěné konstrukce krovu a velkorysý prostor ohromí návštěvníky dodnes. Stěží bychom našli v regionu důstojnější a prostorově vhodnější sál pro vrcholnou uměleckou událost festivalu, kterou bude historicky druhé uvedení velkolepé opery Costanza e Fortezza Johanna Josepha Fuxe.

PROGRAM 
Historicky druhým provedením a zároveň obnovenou premiérou bude uvedení opery v rámci festivalu 9 týdnů baroka. Tato událost patří bezesporu k vrcholům festivalu. Obnovená premiéra se odehraje na scéně nazvané Florea Theatrum, která je inspirována divadelními technologiemi vrcholného baroka. Bohatost rozličných dekorací, historická malířská technika, původní osvětlení založené na součinnosti svíčkových a zrcadlových systémů, to vše autenticky zpřítomňuje poetiku jevištní architektury historických divadel. Vzorem se staly po několik staletí dochované scénické konstrukce a mašinerie v Českém Krumlově, Litomyšli a švédském královském paláci v Drottningholmu.

UMĚLCI A ÚČINKUJÍCÍ
Musica Florea – nositelem realizace znovuuvedení velkolepé opery Costanza e Fortezza je hudební uskupení Musica Florea. Soubor vznikl roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků tvoří nezbytný základ činnosti souboru a jsou zároveň zárukou jeho renomé. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální skladby symfonické, operní a oratorní od počátků baroka po 20. století.

Historie opery
Korunovace habsburského císaře Karla VI. na českého krále v Praze 5. září 1723 byla bezesporu největší světskou barokní slavností v českých zemích. Krátce před tímto státnickým aktem nejvyššího významu bylo na Pražském hradě 28. srpna provedeno velkolepé hudebnědramatické dílo skladatele Johanna Josepha Fuxe a libretisty Pietra Pariatiho nazvané Costanza e Fortezza. Je většinou obecně známo, že název díla vychází z osobní devízy císaře Karla VI. Constantia et Fortitudine – Stálostí a silou. Především však je Costanza e Fortezza v obecném povědomí, a to jak u nás, tak v zahraničí, spjata s ustáleným označením „korunovační opera“. Souvislost díla s korunovací ukazuje i na mimořádně vysoký počet 1200 účinkujících a přihlížejících 4000 lidí v publiku.
Kyvadlová doprava z Tachova:
Barokní autobus pojede v časech: 18:00, 18:20 a 18:40 z Tachova k Delťě se zastávkou v parku u bývalého letního kina. Více informací zde

Vstupné: přední řady 790 Kč | zadní řady 490 Kč | 350 Kč děti, studenti a senioři
Vstupenky: lze zakoupit na plzenskavstupenka.cz nebo eventim.cz
Kapacita: 500 osob
Produkce Plzeň 2015

VSTUPENKA  MAPA  ZPĚT

  • 0002_2.jpg
  • Světce
  • p1480297.jpg
  • Světce
  • img_2212.jpg
  • img_2218.jpg
  • img_2219.jpg
  • florea-theatrum-1.jpg
  • florea-theatrum-2.jpg
  • florea-theatrum-3.jpg