9 týdnů Baroka

...zažít baroko všemi smysly...

festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

29. 6.-30. 8. 2015

Topos Kolektiv

  • Topos Kolektiv
    Topos Kolektiv

Uvidíte:
22.7. 2015

Topos Kolektiv – Výškovice
Marek Matvija – flétna šakuhači; Hana Hrachovinová – harfa; Tomáš Kerle – perkuse; Tereza Kerle – hlas, perkuse, pohybová performance a dramaturgie; Anna Friedländer – koncept a hlas; Martin Klusák – koncept, dramaturgie a klávesové nástroje
Topos Kolektiv je projekt šesti hudebníků, který se zabývá eklektickou improvizací, inspirovanou místem. Každý „koncert“ vzniká jako unikátní dílo celého ansámblu skrze komponovanou improvizaci přímo v daném místě. „Pomocná partitura je spíše návod k hudebně-prostorové performanci, je vypracována kolektivně, všemi dohromady, a tak reflektuje unikátní dovednosti každého z interpretů. Zároveň ale slouží jako plán či vodítko a zaručuje funkční spád celého představení,“ popisuje kreativní proces a záměr skupiny skladatel a dramaturg Martin Klusák. „Místo, ve kterém vystupujeme, je důležitým zdrojem naší inspirace. Před každým představením se konkrétním prostorem intenzivně zabýváme a vkládáme do naší skladby jeho specifika jak historická, architektonická, tak i antropologická,“ vysvětluje site-specific složku performerka Tereza Kerle. Jedinečnost každého provedení bude spočívat právě v důkladném výzkumu koncertního prostoru, zvážení jeho akusticko-sémantických rysů a v následné adaptaci hudebně-performativních sožek improvizace na míru danému místu.
Hudebníci zvolili improvizaci právě pro její hravost a možnost reagovat jak na vnější prostorové okolnosti, tak na podněty ostatních hráčů. „Na improvizaci mě fascinuje to, že musím poslouchat a reagovat zároveň. Ocitám se pak v takovém stavu zvýšené pozornosti, který nedokážu srovnat se zkušeností s žádným tradičním hudebním vystoupením,“ dodává hlasová performerka a spoluautorka konceptu Anna Friedländer. Tímto přístupem hudebníci vytvářejí napínavý a unikátní site-specific projekt a vyzývají své publikum k nevšednímu zážitku.